2024.10.25// S. Sikorska
Chcesz być zdrowy, dobrze wyglądać i świetnie się czuć? Nie jest żadną tajemnicą, że aby uzyskać to wszystko, powinieneś wprowadzić zdrową, zbilansowaną dietę. Odpowiednia zawartość wszystkich niezbędnych składników odżywczych to jeden z trzech czynników decydujących o sukcesie. Optymalna dawka ruchu i efektywny wypoczynek to jej uzupełnienie. Żeby jednak stworzyć idealne menu, warto poznać produkty, których spożywanie jest szczególnie korzystne dla organizmu.
Jarmuż
Jarmuż. Zielone warzywa znane są z korzystnego wpływu na ludzkie zdrowie. Jarmuż, podobnie jak szpinak, nie wyróżnia się intensywnym smakiem, dlatego można go dowolnie doprawiać, wykorzystując do wielu potraw. Jego największą zaletą jest bogactwo antyoksydantów, które zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu chorób, w tym nowotworów oraz opóźniają procesy starzenia się. Posiada też wysoką dawkę wit. K, która wspomaga krzepliwość krwi. Jest również pełen innych witamin i minerałów, które gwarantują dobrą kondycję całego organizmu.
Komosa ryżowa
Komosa ryżowa. Znana też jako quinoa, jest źródłem białka i błonnika. Pod tym drugim względem bije na głowę większość nasion – szacuje się, że w jednym kubku gotowanej komosy jest aż 5g błonnika! Poza tym quinoa posiada wysoką zawartość żelaza, przez co poprawia kondycję mózgu i przyspiesza wzrost komórek krwi. Zawiera też więcej wapnia niż mleko i bogata jest w szereg innych minerałów oraz w witaminy z grupy B. Jest przy tym bezglutenowa. Dobrze smakuje jako dodatek do innych dań i stanowi świetną bazę do sałatek.
Migdały
Migdały. Większość osób nie ma pomysłu na przyrządzenie migdałów, jednak rewelacyjnie sprawdzają się jako dobra przekąska, dodatek do deserów, a nawet do sałatek. Warto o nich pamiętać, bo w zdrowej diecie zapunktowały wysoką zawartością wapnia, białka i błonnika. Dodatkowo zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, co pozwala im obniżać poziom złego cholesterolu i zmniejszać ryzyk0 wystąpienia zawału.
Jogurt grecki
Jogurt grecki. Jego najlepszą wersją jest ta odtłuszczona. Wynika to z faktu, że naturalny, tradycyjny jogurt grecki jest niskotłuszczowy, zawiera sporo białka, a do tego jest bogaty w szereg minerałów (wapń, potas, cynk), a także w witaminy z grupy B. Co więcej, jest wszechstronny w użyciu. Można dodać go do sałatek, sosów, deserów, zup lub zjeść jako przekąskę.
Oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek. Podstawa diety śródziemnomorskiej powinna pełnić ważną funkcję także w naszym menu. Jej nienasycone kwasy tłuszczowe mają korzystny wpływ na zdrowie i pozwalają świetnie zastąpić nią wszelkie inne tłuszcze. Zawiera także antyoksydanty, które chronią komórki przed zniszczeniem i wspomaga pracę mózgu. Niemniej, oliwa jest wysokokaloryczna, dlatego zaleca się jej stosowanie ze składnikami o niskiej ich zawartości, np. z warzywami.
Soczewica
Soczewica. Nie bez powodu wegetarianie zastępują nią mięso. Jeden kubek ugotowanej soczewicy to zastrzyk prawie 18g białka i ponad 15,5g błonnika! Dodatkowo wyróżnia się wysoką zawartością żelaza. Dodaje energii, wspomaga układ krwionośny i bierze udział w budowie komórek. Poza tym jest użyteczna niemal do wszystkiego. Może być dodatkiem do innych potraw, zastępując kaszę lub ryż, a także bazą zup, składnikiem sałatek, farszów, a w wegańskich przepisach wykorzystywana jest nawet do ciast!
Jabłka
Jabłka. Znane z polskiego podwórka, są skarbnicą zdrowotnych korzyści! Przeciętna sztuka zawiera ok. 120 kalorii, na które przypada ok. 5,5g dobrze wchłanialnego błonnika, który wspomaga układ trawienny i zmniejsza ryzyko ataku serca. Skórka jabłek ma natomiast właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Jabłka są pyszne same w sobie, ale też jako dodatek do sałatek, deserów oraz wysuszone na chipsy.